C274AC35120AA0J
DigiKey Part Number
399-11427-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C274AC35120AA0J
Description
CAP FILM 12UF 5% 470VAC RADIAL
EDA/CAD Models
C274AC35120AA0J Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Lead Spacing
0.528" (13.40mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.972" (75.50mm)
Capacitance
12µF
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
470V