C2220C156K5RACTU
DigiKey Part Number
399-C2220C156K5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220C156K5RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220C156K5RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C156K5RACTU
Description
CAP CER 15UF 50V X7R 2220
Detailed Description
15 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
C2220C156K5RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.100" (2.55mm)