C1206F474K5RACAUTO
DigiKey Part Number
399-7035-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-7035-1-ND - Cut Tape (CT)
399-7035-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206F474K5RACAUTO
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206F474K5RACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Series
Ratings
AEC-Q200
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)