C1206F105M5RACAUTO
DigiKey Part Number
399-13313-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13313-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13313-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206F105M5RACAUTO
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206F105M5RACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Series
Ratings
AEC-Q200
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)