C0805X102J1GACTU
DigiKey Part Number
399-C0805X102J1GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805X102J1GACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805X102J1GACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X102J1GACTU
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805X102J1GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)