C0805F102K2RAC3083 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 59
1000 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805F102K2RAC3083
DigiKey Part Number
399-C0805F102K2RAC3083TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805F102K2RAC3083
Description
1000PF 200V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Open Mode
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)