C0805C104K1RAC7210
DigiKey Part Number
399-C0805C104K1RAC7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C104K1RAC7210CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C104K1RAC7210DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C104K1RAC7210
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805C104K1RAC7210 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)