C0805C101JDGACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C101JDGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C101JDGACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C101JDGACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C101JDGACTU
Description
CAP CER 100PF 1KV C0G/NP0 0805
Detailed Description
100 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805C101JDGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)