C0603C334K8PACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C334K8PACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C334K8PACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C334K8PACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C334K8PACTU
Description
CAP CER 0.33UF 10V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603C334K8PACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)