ALS31A103KE100
DigiKey Part Number
399-11420-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS31A103KE100
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALS31A103KE100 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
10.1 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
10.5 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
24 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C