ALF70C103DD063
DigiKey Part Number
399-ALF70C103DD063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF70C103DD063
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 43.57mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALF70C103DD063 Models
Ripple Current @ Low Frequency
6.55 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
8.44 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
34 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
43.57mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C