ALC70A471DF450
DigiKey Part Number
399-ALC70A471DF450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70A471DF450
Description
CAP ALUM SNAP-IN 85C
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 299mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALC70A471DF450 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.54 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
6.07 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
167 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
299mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C