ALA7DA471DD450 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 327mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
ALA7DA471DD450
DigiKey Part Number
399-17941-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA7DA471DD450
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALA7DA471DD450 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.79 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.92 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
299 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
327mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C