ALA7DA391DF550
DigiKey Part Number
399-ALA7DA391DF550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA7DA391DF550
Description
CAP ALUM 390UF 20% 550V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 440mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALA7DA391DF550 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.5 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.1 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
305 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
440mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C