A768MS107M1JLAV027
DigiKey Part Number
399-A768MS107M1JLAV027TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768MS107M1JLAV027CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768MS107M1JLAV027DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768MS107M1JLAV027
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A768MS107M1JLAV027 Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Manufacturer
KEMET
Applications
Automotive
Series
Features
Anti-Vibration
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C