A759MS566M1KAAE045
DigiKey Part Number
399-15643-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759MS566M1KAAE045
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 80V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 45mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A759MS566M1KAAE045 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
131.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.63 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
80 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C