SM20B-SRDS-G-TF(LF)(SN)
SM20B-SRDS-G-TF(LF)(SN)
SM20B-SRDS-G-TF
DigiKey Part Number
455-SM20B-SRDS-G-TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-SM20B-SRDS-G-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
455-SM20B-SRDS-G-TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM20B-SRDS-G-TF
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 1MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM20B-SRDS-G-TF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Insulation Height
0.217" (5.51mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Pitch - Mating
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
50V