SM16B-XSRS-ETB(LF)(SN)
SM16B-XSRS-ETB(LF)(SN)
SM16B-XSRS-ETB
DigiKey Part Number
455-3945-2-ND - Tape & Reel (TR)
455-3945-1-ND - Cut Tape (CT)
455-3945-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM16B-XSRS-ETB
Description
CONN HEADER SMD R/A 16POS 0.6MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.024" (0.60mm)
EDA/CAD Models
SM16B-XSRS-ETB Models
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Insulation Height
0.057" (1.45mm)
Contact Material
Copper Alloy
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
0.2A
Voltage Rating
30V