SM14B-ZPDSS-TF(LF)(SN)
SM14B-ZPDSS-TF(LF)(SN)
SM14B-ZPDSS-TF
DigiKey Part Number
455-SM14B-ZPDSS-TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-SM14B-ZPDSS-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
455-SM14B-ZPDSS-TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM14B-ZPDSS-TF
Description
CONN HEADER SMD R/A 14POS 1.5MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 14 position 0.059" (1.50mm)
EDA/CAD Models
SM14B-ZPDSS-TF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Insulation Height
0.309" (7.85mm)
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
100V