BM12B-XASS-TF(LF)(SN)
BM12B-XASS-TF(LF)(SN)
BM12B-XASS-TF
DigiKey Part Number
455-BM12B-XASS-TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-BM12B-XASS-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
455-BM12B-XASS-TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM12B-XASS-TF
Description
CONN HEADER SMD 12POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.098" (2.50mm)
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.370" (9.40mm)
Series
Contact Shape
Circular
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
11.9mm