50P-JMDSS-G-1-TF
DigiKey Part Number
455-50P-JMDSS-G-1-TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-50P-JMDSS-G-1-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
455-50P-JMDSS-G-1-TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50P-JMDSS-G-1-TF
Description
CONN PLUG 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4.5mm