40R-JMDSS-G-1-TF
DigiKey Part Number
455-1896-2-ND - Tape & Reel (TR)
455-1896-1-ND - Cut Tape (CT)
455-1896-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
40R-JMDSS-G-1-TF
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
40R-JMDSS-G-1-TF Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
4.5mm, 5mm, 6mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.122" (3.10mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)