TDCT500G270K1GV001T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 18.841
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
Upgrade
In Stock: 304
YAGEO
27 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
TDCT500G270K1GV001T
DigiKey Part Number
709-TDCT500G270K1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDCT500G270K1GV001T
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TDCT500G270K1GV001T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.050" (1.27mm)