IXFY36N20X3
DigiKey Part Number
238-IXFY36N20X3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFY36N20X3
Description
MOSFET N-CH 200V 36A TO252AA
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 36A (Tc) 176W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1425 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
176W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 18A, 10V