CPC1006N
DigiKey Part Number
212-CPC1006N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPC1006N
Description
SSR RELAY SPST-NO 75MA 0-60V
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SOP (0.150", 3.81mm)
Category
Voltage - Load
0 V ~ 60 V
Mfr
Load Current
75 mA
Series
On-State Resistance (Max)
10 Ohms
Packaging
Tube
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Supplier Device Package
4-SOP
Circuit
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Output Type
AC, DC
Base Product Number
Voltage - Input
1.2VDC