TLI4971A025T5E0001XUMA1
DigiKey Part Number
448-TLI4971A025T5E0001XUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-TLI4971A025T5E0001XUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-TLI4971A025T5E0001XUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLI4971A025T5E0001XUMA1
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 25A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 25A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 8-PowerTDFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLI4971A025T5E0001XUMA1 Models
Category
Linearity
±2.25%
Mfr
Accuracy
±3.45%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
3.1V ~ 3.5V
Part Status
Active
Response Time
250ns
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Sensing
Grade
Automotive
Number of Channels
1
Qualification
AEC-Q100
Output
Ratiometric, Voltage
Polarization
Unidirectional
Sensitivity
48mV/A
Mounting Type
Frequency
DC ~ 240kHz