TLE4971A075T5UE0001XUMA1
DigiKey Part Number
448-TLE4971A075T5UE0001XUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-TLE4971A075T5UE0001XUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-TLE4971A075T5UE0001XUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLE4971A075T5UE0001XUMA1
Description
CURRENT SENSOR 75A PG-TISON-8-6
Detailed Description
Current Sensor 75A 1 Channel Current Sensor Bidirectional 8-PowerTDFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLE4971A075T5UE0001XUMA1 Models
Category
Linearity
±1.7%
Mfr
Voltage - Supply
3.1V ~ 3.5V
Series
Response Time
700ns
Current - Supply (Max)
25mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
For Measuring
AC/DC
Grade
Automotive
Sensor Type
Qualification
AEC-Q100
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Analog Voltage
Package / Case
8-PowerTDFN
Sensitivity
16mV/A
Supplier Device Package
PG-TISON-8-6
Frequency
DC, 120Hz ~ 210kHz