TLE4971A050W2S0001XUMA1
DigiKey Part Number
448-TLE4971A050W2S0001XUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-TLE4971A050W2S0001XUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-TLE4971A050W2S0001XUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLE4971A050W2S0001XUMA1
Description
CURRENT SENS CONS & IND
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Unidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Linearity
±0.1%
Mfr
Accuracy
±0.65%
Series
Voltage - Supply
3.1V ~ 3.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
1.2µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
25mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Number of Channels
1
Polarization
Unidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
76.4mV/A
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Frequency
DC ~ 210kHz