TDB6HK180N16RRB11BPSA1
DigiKey Part Number
448-TDB6HK180N16RRB11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDB6HK180N16RRB11BPSA1
Description
SCR MODULE 1.6KV MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.6 kV Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode Chassis Mount Module
Category
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
100 mA
Series
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1600A @ 50Hz
Packaging
Tray
Current - Hold (Ih) (Max)
220 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C (TJ)
Structure
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode
Mounting Type
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes
3 SCRs, 3 Diodes
Package / Case
Module
Voltage - Off State
1.6 kV