ISS17EP06LMXTSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 1.757
Datasheet
P-Channel 60 V 300mA (Ta) 360mW (Ta) Surface Mount PG-SOT23
ISS17EP06LMXTSA1
DigiKey Part Number
448-ISS17EP06LMXTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-ISS17EP06LMXTSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-ISS17EP06LMXTSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISS17EP06LMXTSA1
Description
MOSFET P-CH 60V 300MA SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ISS17EP06LMXTSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 34µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.79 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
55 pF @ 30 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
360mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-SOT23
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7Ohm @ 300mA, 10V