IRLML0060TRPBF
DigiKey Part Number
IRLML0060TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IRLML0060TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IRLML0060TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRLML0060TRPBF
Description
MOSFET N-CH 60V 2.7A SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 2.7A (Ta) 1.25W (Ta) Surface Mount Micro3™/SOT-23
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRLML0060TRPBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 25µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.5 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
290 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.25W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
Micro3™/SOT-23
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
92mOhm @ 2.7A, 10V