IRF100B201
DigiKey Part Number
IRF100B201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRF100B201
Description
MOSFET N-CH 100V 192A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 192A (Tc) 441W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRF100B201 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
255 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9500 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
441W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 115A, 10V