IPT60R024CM8XTMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPT60R024CM8XTMA1 |
Description | IPT60R024CM8XTMA1 |
Manufacturer Standard Lead Time | 61 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 103A (Tc) 543W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-2 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPT60R024CM8XTMA1 Models |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 41.7A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 4.7V @ 1.06mA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 122 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5382 pF @ 400 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 543W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package PG-HSOF-8-2 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |