IPP339N20NM6AKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP339N20NM6AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP339N20NM6AKSA1
Description
MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 6.8A (Ta), 39A (Tc) 3.8W (Ta), 125W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
31.8mOhm @ 26A, 15V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 52µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
24 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1600 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 125W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V, 15V