IPLT60R024CM8XTMA1
IPLT60R024CM8XTMA1
DigiKey Part Number
448-IPLT60R024CM8XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPLT60R024CM8XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPLT60R024CM8XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPLT60R024CM8XTMA1
Description
IPLT60R024CM8XTMA1
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 103A (Tc) 543W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-6
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 41.7A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.7V @ 1.06mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
122 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5382 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
543W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-HDSOP-16-6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V