IPDQ60R016CM8XTMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPDQ60R016CM8XTMA1 |
Description | IPDQ60R016CM8XTMA1 |
Manufacturer Standard Lead Time | 61 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 135A (Tc) 625W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-22 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPDQ60R016CM8XTMA1 Models |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 62.5A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 4.7V @ 1.48mA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 171 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7545 pF @ 400 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 625W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package PG-HDSOP-22 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |