IPD60R1K5PFD7SAUMA1
DigiKey Part Number
448-IPD60R1K5PFD7SAUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD60R1K5PFD7SAUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD60R1K5PFD7SAUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD60R1K5PFD7SAUMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 3.6A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 3.6A (Tc) 22W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-344
EDA/CAD Models
IPD60R1K5PFD7SAUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 40µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.6 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
169 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
22W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3-344
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5Ohm @ 700mA, 10V