IMZC120R040M2HXKSA1
DigiKey Part Number
448-IMZC120R040M2HXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMZC120R040M2HXKSA1
Description
SICFET N-CH 1200V 48A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 48A (Tc) 218W (Tc) Through Hole PG-TO247-4-17
EDA/CAD Models
IMZC120R040M2HXKSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 18A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.1V @ 5.5mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 18 V
Vgs (Max)
+23V, -7V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1310 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
218W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V