IMSQ120R026M2HHXUMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IMSQ120R026M2HHXUMA1 |
Description | SICFET 2N-CH 1200V 83A HDSOP16 |
Manufacturer Standard Lead Time | 39 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 1200V (1.2kV) 83A (Tc) 410W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-221 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 27A, 18V |
Manufacturer Infineon Technologies | Vgs(th) (Max) @ Id 5.1V @ 8.6mA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54nC @ 0V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1990pF @ 800V |
Part Status Active | Power - Max 410W (Tc) |
Technology SiCFET (Silicon Carbide) | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge) | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV) | Package / Case 24-BSOP (0.606", 15.40mm Width), 16 Leads, Exposed Pad |