IMBG120R012M2HXTMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IMBG120R012M2HXTMA1 |
Description | SICFET N-CH 1200V 144A TO263 |
Manufacturer Standard Lead Time | 45 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 1200 V 144A (Tc) 600W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-12 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 5.1V @ 17.8mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 124 nC @ 18 V |
Series | Vgs (Max) +23V, -10V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4050 pF @ 800 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 600W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V | Supplier Device Package PG-TO263-7-12 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 18V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.2mOhm @ 56.7A, 18V |