FF2600UXTR33T2M1BPSA1
DigiKey Part Number
448-FF2600UXTR33T2M1BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF2600UXTR33T2M1BPSA1
Description
MOSFET 2N-CH 3300V AG-XHP2K33
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 3300V (3.3kV) 720A (Tc) Chassis Mount AG-XHP2K33
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FF2600UXTR33T2M1BPSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.1mOhm @ 750A, 15V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.55V @ 675mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3750nC @ 15V
Packaging
Box
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
152000pF @ 1800V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
3300V (3.3kV)
Supplier Device Package
AG-XHP2K33
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
720A (Tc)