FF1700XTR17IE5DBPSA1
DigiKey Part Number
448-FF1700XTR17IE5DBPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF1700XTR17IE5DBPSA1
Description
IGBT MODULE 1700V 1.7KA 2.1MW
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge Inverter 1700 V 1700 A 2100000 W Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FF1700XTR17IE5DBPSA1 Models
Category
Power - Max
2100000 W
Manufacturer
Infineon Technologies
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.33V @ 15V, 1.7kA
Series
Current - Collector Cutoff (Max)
10 mA
Packaging
Tray
Input Capacitance (Cies) @ Vce
81 nF @ 25 V
Part Status
Active
Input
Standard
IGBT Type
Trench Field Stop
NTC Thermistor
Yes
Configuration
Half Bridge Inverter
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1700 A