FD450R12KE4PHOSA1
DigiKey Part Number
FD450R12KE4PHOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FD450R12KE4PHOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 450A AG-62MM-1
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Single Chopper 1200 V 450 A Chassis Mount AG-62MM-1
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 450A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single Chopper
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Supplier Device Package
AG-62MM-1
Current - Collector (Ic) (Max)
450 A