ESD5V3U1U02LRHE6327XTSA1
DigiKey Part Number
2156-ESD5V3U1U02LRHE6327XTSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD5V3U1U02LRHE6327XTSA1
Description
TVS DIODE 5.3VWM 28V PGTSLP27
Customer Reference
Detailed Description
28V (Typ) Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount PG-TSLP-2-7
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
Ethernet, HDMI, USB
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.4pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.3V (Max)
Package / Case
SOD-882
Voltage - Breakdown (Min)
6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
28V (Typ)