BSC060N10NS3GATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BSC060N10NS3GATMA1 |
Description | MOSFET N-CH 100V 14.9/90A 8TDSON |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 14.9A (Ta), 90A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BSC060N10NS3GATMA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 90µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4900 pF @ 50 V |
Part Status Not For New Designs | Power Dissipation (Max) 125W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |