FF1000UXTR23T2M1PBPSA1
DigiKey Part Number
448-FF1000UXTR23T2M1PBPSA1-ND
Manufacturer
Infineon Technologies Americas Corp.
Manufacturer Product Number
FF1000UXTR23T2M1PBPSA1
Description
FET 2N-CH 2.3KV 1.18KA AGXHP2K23
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 2300V (2.3kV) 1.185kA (Tc) Chassis Mount AG-XHP2K23
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.19mOhm @ 2000A, 15V
Manufacturer
Vgs(th) (Max) @ Id
5.15V @ 900mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
5300nC @ 15V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
190000pF @ 1500V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
SiCFET (Silicon Carbide)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
2300V (2.3kV)
Supplier Device Package
AG-XHP2K23
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C