PCN10-32S-2.54DSA(72)
DigiKey Part Number
H124227-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10-32S-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN RCPT 32POS
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
EDA/CAD Models
PCN10-32S-2.54DSA(72) Models
Category
Style
B
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
32
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.100" (2.54mm)