BM50U-4DS/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
26-BM50U-4DS/2-0.35V(53)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BM50U-4DS/2-0.35V(53)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BM50U-4DS/2-0.35V(53)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM50U-4DS/2-0.35V(53)
Description
CONN RCPT 0.35MM SMD 4POS+2PWR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 (4 + 2 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BM50U-4DS/2-0.35V(53) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
6 (4 + 2 Power)
Height Above Board
0.024" (0.61mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)