BM28B0.6-24DS/2-0.35V(51)
DigiKey Part Number
26-BM28B0.6-24DS/2-0.35V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BM28B0.6-24DS/2-0.35V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BM28B0.6-24DS/2-0.35V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM28B0.6-24DS/2-0.35V(51)
Description
CONN RCPT 24POS SMD GOLD
Detailed Description
24 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BM28B0.6-24DS/2-0.35V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
24
Height Above Board
0.024" (0.61mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)