BM28B0.6-20DS/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
H125602TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125602CT-ND - Cut Tape (CT)
H125602DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM28B0.6-20DS/2-0.35V(53)
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BM28B0.6-20DS/2-0.35V(53) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.024" (0.61mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)